Lewe menu


Right menu

Szukaj


Rybie Oko/SWI/Nieregularnik/Publicystyka/News – Linia boczna 

News – Linia boczna

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 4489 
Komentarzy: 0 
ID: 8499 
Węzeł: 7041 

Badaczy od dawna intrygowały błyskawiczne reakcje ryb na najdrobniejsze nawet drgania wody. Początkowo przypuszczano, że ruchy wody o określonej intensywności ryby odczuwają całą powierzchnią skóry. Dopiero dokładne badania dowiodły, że rolę sygnalizatora spełnia przede wszystkim organ, zwany linią boczną.

Już na pierwszy rzut oka dostrzec można u większości gatunków w połowie wysokości boków, dużą ilość drobnych otworków układających się w regularną linię. Biegnie ona wzdłuż ciała ryby od głowy do ogona. W okolicy głowy linia boczna rozgałęzia się, przechodząc ponad okiem i poniżej, na pokrywy skrzelowe i dolną szczękę.

Jak zbudowana jest linia boczna?

Jej podstawę stanowi wypełniony śluzem kanał połączony z otoczeniem licznymi, krótkimi kanalikami (to właśnie one widoczne są na łusce ryby).

Wewnątrz kanału, w niewielkich odstępach znajdują się grupy komórek czuciowych, których wypustki pokryte są śluzem. Komórki czuciowe łączą się z bocznymi odgałęzieniami nerwu błędnikowego. W momencie wysłania impulsu z zewnątrz, ciśnienie (spowodowane ruchem wody) oddziaływuje na śluz poprzez otwór w kanale. Śluz przenosi podrażnienie na sterczące w nim pręciki komórek czuciowych i dalej, na te właśnie komórki połączone z nerwem błędnikowym. W ten sposób bodziec przekazywany jest do centralnego układu nerwowego ryby.

Dla wędkarza oznacza to, jak ważną rolę odgrywa charakter i kierunek mikrofal wywołanych przez sztuczną przynętę spinningową. Linia boczna w zasadzie najlepiej reaguje na szybko zmieniające się i krótkotrwałe wahania ciśnienia wody.

To wyjaśnia skuteczność niektórych sztucznych przynęt stosowanych do połowu drapieżników. Do dzisiejszego dnia niezwykle skuteczną przynętą jest wirówka.

U białorybu linia boczna ma za zadanie sygnalizować zbliżające się niebezpieczeństwo. Właśnie dlatego szczupak czyha w ukryciu, aż ofiara znajdzie się w jego pobliżu, aby błyskawicznym atakiem ją dopaść.

Ciekawostką jest fakt, że przebieg procesu przekazywania mikrofal do centralnego układu nerwowego ryby, naukowcy po wieloletnich doświadczeniach dowiedli dopiero w 1907 roku.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

RSS 2.0 PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: Czy interesuje Cię bezpłatny system ERP? Tu znajdziesz nieco porad na temat Instalacji i konfiguracji Odoo (OpenERP) powinny one pomóc Ci go zainstalować i przetestować na własnym serwerze.