Lewe menu


Right menu

Szukaj


Rybie Oko/SWI/Nieregularnik/Interwencje i działania/W sprawie Wieprza - dzialania prewencyjne 

W sprawie Wieprza - działania prewencyjne

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 3797 
Komentarzy: 0 
ID: 2143 
Węzeł: 1540 
Tomek Płonka 670612

Na kolejne wieści o próbach regulowania Wieprza środowisko pstrągarzy reaguje bardzo szybko. Zanim melioranci spróbują zniszczyć rzekę Andrzej posyła pismo:

Lublin, 25 października 2004 r.

Pani Beata Sielewicz
Wojewódzki Konserwator Przyrody
ul. Spokojna 4, 20-914 Lublin

Podczas niedawnej konferencji „Ochrona przeciwpowodziowa a ochrona przyrody w dolinie Wieprza” wymieniono Wieprz poniżej Zwierzyńca jako odcinek ewentualnych prac udrożnieniowych, planowanych „na wniosek mieszkańców”. Mam nadzieję, że zgodnie z ustaleniami, zamiar ten zostanie wcześniej skonsultowany i nie dojdzie do kolejnego ostrego konfliktu, jak w roku ubiegłym.
Wieprz na tym odcinku płynie głęboko wciętym korytem, brzegi tworzą wysokie skarpy (co widać na załączonych zdjęciach) i nie obserwowano tam wystąpienia wody z koryta ani podczas obfitych opadów, ani podczas nagłego stopnienia śniegu. W dolinie leżą łąki, zabudowania znajdują się w znacznym oddaleniu, są położone dużo wyżej i nie są zagrożone zalewaniem. Leżące w korycie pnie drzew są dobrze ustabilizowane. Leżą tam od dziesiątków lat i nie były przyczyną żadnych szkód. Nie mogą mieć wpływu na istotne podniesienie poziomu wody w korycie. Na wysokość wody większy wpływ mają jazy, z których jeden jest czynny i piętrzy wodę w okolicy wsi Turzyniec.
Wieprz od Zwierzyńca do Szczebrzeszyna to matecznik dużych pstrągów, dla których przyjeżdżają wędkarze z całego kraju. Uważamy, że usunięcie tych pni będzie bardzo dotkliwym zniszczeniem tego odcinka rzeki, zupełnie nieuzasadnionym ochroną przeciwpowodziową. Przypuszczalnie jedynymi osobami, które mogą być zainteresowane usunięciem pni z rzeki są właściciele wypożyczalni kajakowych w Zwierzyńcu. Czy jednak można dopuścić zniszczenie rzeki dla zaspokojenia korzyści kilku osób? W roku ubiegłym zniszczono stanowiska pstrągów od mostu Brody Małe – Kawęczyn do Szczebrzeszyna, zniszczenie pozostałego docinka byłoby barbarzyństwem. Mamy nadzieję, że do czegoś podobnego nie dojdzie.
Z poważaniem
Andrzej Trembaczowski
Prezes Stowarzyszenia Klub Wędkujących Internautów
Dołączone zdjęcia przedstawiają Wieprz na odcinku Turzyniec – Brody Małe

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

RSS 2.0 PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: Jeśli interesuje Cię wędkarstwo a wszczegolności, gdy chesz pooglądać piękne Zdjęcia wędkarskie ryb i przyrody, kliknij na wskazany url. Jest co pooglądać! Hobbysta wędkarz winien być zadowolony.