Rybie Oko/SWI/Nieregularnik/Publicystyka/Anatomia składaka 2
Anatomia składaka, czyli jak się robi foldery cz. 2 |
Ostatnim razem pisałem o sposobach otwierania i zamykania noża składanego. Dziś słów parę o tym jak jest zbudowany "folder", czyli o elementach konstrukcyjnych noża i materiałach wykorzystywanych do ich budowy. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż budowa noża - ostrze i rękojeść. Tymczasem okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona - tak jak noże :)
Folder zbudowany jest z rękojeści i ruchomo w niej osadzonej głowni. Ponadto posiada zwykle mechanizm zabezpieczający przed niezamierzony zamknięciem noża, czyli blokadę, a często również urządzenia wspomagające otwieranie noża. O ile klinga jest tylko odpowiednio ukształtowanym kawałkiem metalu (w uproszczeniu - w szczegóły i niuanse zagłębimy się później) to "rączka" jest bardziej skomplikowana. W jej skład wchodzą "linery" (ang . liners), wykonane zwykle ze stali nierdzewnej lub tytanu, stanowiące element "nośny" noża. Zwykle linery są dwa - po jednym z każdej strony. Połączone są za pomocą śrub i tulejek bądź przekładek dystansowych zwanych "spacerami" (ang. spacer - czyt. spejser). W konstrukcji tej stanowiącej jakby ramę, osadzona jest oś główna (na niej i na podkładkach ślizgowych, a czasem łożysku zamocowane jest ostrze) i inne mechanizmy noża jak np. blokada. W celu poprawienia chwytu noża po zewnętrznych stronach do linerów mocowane są okładziny. Od tej ogólnej zasady są jednak odstępstwa. Czasem linery są tylko szczątkowa tzn. nie przebiegają przez całą rękojeść, a służą jedynie jako oparcie dla osi i blokady. Zdarza się, że w nożu jest tylko jeden liner lub nie ma ich wcale. Dzieje się tak zwykle wtedy gdy kryterium lekkości noża przeważa nad kryterium jego mocy. Może się też być i tak, że linery stanowią w zasadzie całą rękojeść - nie ma na nożu okładzin.
Okładziny na rękojeściach wykonywane są z różnych materiałów. W nożach popularnych jest to zwykle plastik bądź drewno. W nożach nieco droższych lecz lekkich plastik zastąpiony jest odmianami nylonu wzmacnianymi włóknem szklanym (Zytel, Noryl). W nożach mocniejszych stosowane jest G10 - tworzywo z żywic epoksydowych i włókna szklanego odporne mechanicznie i chemicznie. Często stosowane są laminaty epoksydowe z płótna -tzw. micarta. Tworzywo to jest miłe w dotyku, odporne na warunki zewnętrzne a wykonane z różnokolorowego materiału jest i efektowne. Jako okładziny bywa stosowane aluminium, tytan, stal nierdzewna, szlachetne gatunki drewna. Drewno stosowane na okładziny jest zwykle stabilizowane tzn poddawane obróbce chemicznej w celu zwiększenia odporności na czynniki zewnętrzne jak np wilgoć, zabrudzenia itp. Stosuje się także laminaty z włóknem węglowym (carbon fiber) oraz wiele innych materiałów.
Co do "odpowiednio ukształtowanego kawałka stali" czyli ostrza, to dziś jedynie klika zdań o podstawowych kształtach kling, a ponieważ jeden obraz wart tysiąca słów....
I to by było na tyle :) Do zobaczenia w następnym odcinku.
Pozdrawiam
Wasz Franz
Inne tego autora: Robert Łukomski » więcej...
Dyskusje i recenzje
Zbigniew Woźniak
31.01.2012 12:00
Grzegorz Tuński
21.02.2008 12:30
Robert Łukomski
21.02.2008 14:43
Grzegorz Tuński
21.02.2008 17:31
Andrzej Trembaczowski
15.06.2007 23:23