Lewe menu


Right menu

Szukaj


Rybie Oko/SWI/Nieregularnik/Publicystyka/Anatomia składaka 2 

Anatomia składaka, czyli jak się robi foldery cz. 2

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 20405 
Komentarzy: 3 
ID: 11260 
Węzeł: 9488 

Ostatnim razem pisałem o sposobach otwierania i zamykania noża składanego. Dziś słów parę o tym jak jest zbudowany "folder", czyli o elementach konstrukcyjnych noża i materiałach wykorzystywanych do ich budowy. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż budowa noża - ostrze i rękojeść. Tymczasem okazuje się, że sprawa jest bardziej złożona - tak jak noże :)

Folder zbudowany jest z rękojeści i ruchomo w niej osadzonej głowni. Ponadto posiada zwykle mechanizm zabezpieczający przed niezamierzony zamknięciem noża, czyli blokadę, a często również urządzenia wspomagające otwieranie noża. O ile klinga jest tylko odpowiednio ukształtowanym kawałkiem metalu (w uproszczeniu - w szczegóły i niuanse zagłębimy się później) to "rączka" jest bardziej skomplikowana. W jej skład wchodzą "linery" (ang . liners), wykonane zwykle ze stali nierdzewnej lub tytanu, stanowiące element "nośny" noża. Zwykle linery są dwa - po jednym z każdej strony. Połączone są za pomocą śrub i tulejek bądź przekładek dystansowych zwanych "spacerami" (ang. spacer - czyt. spejser). W konstrukcji tej stanowiącej jakby ramę, osadzona jest oś główna (na niej i na podkładkach ślizgowych, a czasem łożysku zamocowane jest ostrze) i inne mechanizmy noża jak np. blokada. W celu poprawienia chwytu noża po zewnętrznych stronach do linerów mocowane są okładziny. Od tej ogólnej zasady są jednak odstępstwa. Czasem linery są tylko szczątkowa tzn. nie przebiegają przez całą rękojeść, a służą jedynie jako oparcie dla osi i blokady. Zdarza się, że w nożu jest tylko jeden liner lub nie ma ich wcale. Dzieje się tak zwykle wtedy gdy kryterium lekkości noża przeważa nad kryterium jego mocy. Może się też być i tak, że linery stanowią w zasadzie całą rękojeść - nie ma na nożu okładzin.

Części foldera
Linery
Elementy foldera
Okładka i liner
Elementy foldera
Elementy foldera

Okładziny na rękojeściach wykonywane są z różnych materiałów. W nożach popularnych jest to zwykle plastik bądź drewno. W nożach nieco droższych lecz lekkich plastik zastąpiony jest odmianami nylonu wzmacnianymi włóknem szklanym (Zytel, Noryl). W nożach mocniejszych stosowane jest G10 - tworzywo z żywic epoksydowych i włókna szklanego odporne mechanicznie i chemicznie. Często stosowane są laminaty epoksydowe z płótna -tzw. micarta. Tworzywo to jest miłe w dotyku, odporne na warunki zewnętrzne a wykonane z różnokolorowego materiału jest i efektowne. Jako okładziny bywa stosowane aluminium, tytan, stal nierdzewna, szlachetne gatunki drewna. Drewno stosowane na okładziny jest zwykle stabilizowane tzn poddawane obróbce chemicznej w celu zwiększenia odporności na czynniki zewnętrzne jak np wilgoć, zabrudzenia itp. Stosuje się także laminaty z włóknem węglowym (carbon fiber) oraz wiele innych materiałów.

Różne linery
Nóż z aluminium
Okładziny - G10
BM 550
Monochrome
Nóż z okładzinami z drewna.

Co do "odpowiednio ukształtowanego kawałka stali" czyli ostrza, to dziś jedynie klika zdań o podstawowych kształtach kling, a ponieważ jeden obraz wart tysiąca słów....

ostrza
3ostrza2
tanto
sheepsfoot
sequel
vex
cyclone
clippoint
native

I to by było na tyle :) Do zobaczenia w następnym odcinku.

Pozdrawiam

Wasz Franz

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   
Zbigniew Woźniak

ale gdybym po Twoim artykule miał zdecydować, który nóż nabyć jako uniwersalne narzędzie wędkarskie byłbym w kropce.
Napisz np. co Ty preferujesz i dlaczego , czego nie lubisz i dlaczego .... Chętnie bym się jeszcze czegoś od Ciebie nauczył i dowiedział

ZbychW

Początek

Grzegorz Tuński

Cześć Robert


..............., bardzo ciekawe. Powiem, że tak ciekawe jak robienie piwa. Musimy poświęcić ze dwie nocki na pogaduszki przy następnej okazyjiiiiiii.


Pozdrawiam Grzylek - piwowarnik

Początek

Andrzej Trembaczowski

Bardzo profesjonalny tekst. Dowiedziałem się sporo nowego.
Pozdrwiam
Andrzej

Początek


RSS 2.0 PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: GetSimple