Lewe menu


Right menu

Szukaj


Rybie Oko/SWI/Nieregularnik/Publicystyka/Sprzęt do wykonywania sztucznych much 

Sprzęt do wykonywania sztucznych much

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 19052 
Komentarzy: 1 
ID: 3414 
Węzeł: 2501 
Grzegorz Tuński

W dzisiejszej dobie, gdy nie ma większego problemu z zakupem podstawowych materiałów i sprzętu do produkcji sztucznych much, każdy kto chce może bez najmniejszego problemu wykonać własnoręcznie sztuczne muchy - wcale nie żartuję. Do wykonania podstawowych i prostych much wcale nie trzeba mieć wybitnych zdolności plastycznych czy manualnych. Potrzebne jest jedynie samozaparcie, chęci i cierpliwość oraz dobry wzrok - może być wspomagany przez okulary lub duże szkło powiększające (mocowane na stałe). W tym artykule zajmę się sprzętem i akcesoriami potrzebnymi do wykonania muszek. Większość potrzebnego sprzętu można kupić w dobrych sklepach wędkarskich lub przez Internet w sklepach wysyłkowych. Wystarczy przejść się do sklepu wędkarskiego lub poszukać w "sieci". Najpierw jednak musimy wiedzieć, co chcemy kupić oraz co nam będzie potrzebne.

IMADEŁKO

Sprzęt

Podstawowym i niezbędnym urządzeniem do wykonywania sztucznych much jest imadełko. Dzięki niemu mocujemy szczękami "na sztywno" haczyk w okolicach łuku kolankowego. Wtedy trzonek haczyka jest ułożony równolegle do płaszczyzny stolika. W niektórych przypadkach mocujemy haczyk tak, aby trzonek był umocowany pod odpowiednim kątem do płaszczyzny stolika, ale tym zajmiemy się podczas wykonywania różnego rodzaju much. Jeszcze przed kilku laty trudno było kupić imadełka w Polsce i trzeba było wykonywać je samemu lub sprowadzać z zagranicy. Na szczęście teraz możemy zaopatrzyć się w nie bez większego problemu, mając szeroki wybór typów i rodzajów konstrukcji imadełka. Możemy rozróżnić imadełka proste, w których jest tylko możliwość umocowania haczyka (nie zawsze "na sztywno" - co jest dużą wadą) oraz imadełka, w których po zamocowaniu haczyka "na sztywno", możemy obracać nim w trzech płaszczyznach. Profesjonalne imadła posiadają także odpowiednie "wieszaki" na nici i różnego rodzaju materiały do wykonania skomplikowanej muchy, która wymaga użycia wielu nawijarek. Brzmi to może strasznie, ale dla wprawnego "krętacza" nie stanowi to większego problemu. Prostym przykładem takiego wieszaka może być sprężyna owinięta wokół podstawy szczęk, w którą mocujemy materiały, aby nam nie przeszkadzały podczas wykonywania bieżących czynności, a które będą wykorzystywane w kolejnych etapach "kręcenia" muchy. Dla początkujących polecałbym te proste imadła, które można kupić już za 25-30 PLN. Jeżeli możemy pozwolić sobie na większy wydatek, to bez wahania kupmy profesjonalne (100-350 PLN). Wszystko też zależy od tego, jakie i ile much będziemy wykonywać.

NAWIJARKA

Sprzęt

Kolejnym podstawowym narzędziem jest nawijarka (bobin), w której mocujemy różnego rodzaju nici i inne materiały nadające się do nawijania nawijarką. Kiedyś wykonywało się nawijarki z grubych szprych rowerowych i grubych igieł weterynaryjnych. Obecnie można kupić metalowe (5-10 PLN), które jednak, jeśli mamy taką możliwość, warto poddać szlifowaniu w odpowiednim warsztacie, gdyż technologia wykonania końcówki nawijarki nie jest zadowalająca i może rwać nić wiodącą (choć można też trafić na dobre egzemplarze). Dostępne są także ceramiczne nawijarki, które mają bardzo gładką powierzchnię i nie rwą nici. Koszt takiej nawijarki na naszym rynku waha się w granicach 25-70 PLN. Na początek wystarczy nam jedna nawijarka, ale w miarę rozwoju warsztatu muszkarskiego warto zaopatrzyć się w większą ilość. Szpulka z nicią powinna być umocowana odpowiednio w szczypcach nawijarki. Co to znaczy? Nie za mocno, aby podczas nawijania nie rwać nici i nie za lekko, aby podczas swobodnego zwisu nawijarki nie rozwijała nici swoim ciężarem. Wraz ze wzrostem doświadczenia i przy częstym urywaniu nici w ważnych elementach wykonywanej muchy, nauczycie się dobierać odpowiedni ścisk szczęk na szpulkę z nicią czy innym materiałem. Będziecie mieć wiele rodzajów szpulek z różnymi materiałami, a posiadając jedną nawijarkę ciągle będziecie musieli zmieniać i dopasowywać do każdej szpulki odpowiedni ścisk szczypiec - jest to trudne i kłopotliwe. Dlatego polecałbym mieć jedną (dobrze ustawioną) nawijarkę do danego typu szpuli. Wiadomo, nie wszystko na raz, ale warto o tym pamiętać.

NOŻYCZKI

Sprzęt

Nożyczki służą do wycinania z całego pióra skrzydełek, obcinania sierści, niepotrzebnych elementów podczas wykonywania much, itd. Dobrze jest zaopatrzyć się w dwie pary nożyczek. Jedne delikatne o ostrych końcach służące wyłącznie do wycinania promieni piór oraz drugie do obcinania nitek, owijek, drutów, itd. W nożyczki różnego rodzaju możemy zaopatrzyć się w sklepach wędkarskich, kosmetycznych, jak również z akcesoriami medycznymi.
a) Szczypczyki, b) Szczypczyki z przegubem do małych much
foto: Grzylek Tuński
Cena nożyczek mieści się w granicach 10-100 PLN.

SZCZYPCZYKI

Sprzęt

Samozaciskające się szczypce służą przede wszystkim do mocowania piór przy sporządzaniu tułowi i jeżynek oraz do mocowania nici i owijek. Również mogą służyć jako obciążenie niewykorzystywanej w danym momencie nici, aby nie rozwinęła się nam część, która została wykonana tą nicią (gdy nie posiadamy imadełka z wieszakami czy sprężyną). Szczypce powinny mieć końce dobrze doszlifowane, tak aby schodziły się ze sobą płasko i równolegle na całej długości. Aby szczypce nie ucinały nam stosin piór, warto na końce nasunąć polwinitową osłonkę (np. izolację z przewodów elektrycznych). Niektóre firmy sprzedają szczypczyki z osłonkami na ich końcach. Szczypczyki możemy kupić za 4-30 PLN w zależności od rodzaju i firmy.

WIĄZADEŁKO

Sprzęt

Wiązadełko lub supełkownik (finisher) służy do wykonania z nici wiodącej główki muchy i zawiązania supełka. Możemy te czynności wykonać ręcznie, ale do tego służy finisher, aby nam ułatwić i uprzyjemnić pracę. Występują wiązadełka dla prawo- i leworęcznych. W większości sklepów wędkarskich nie wiedzą, które są dla prawo- czy leworęcznych. Dlatego warto poprosić doświadczonego kolegę o pomoc w tej sprawie. Można zaopatrzyć się w małe i duże oraz w jedno- lub dwusprężynowe finisher'y. Ja poleciłbym dwusprężynowe. Przyrządy te można kupić za 6-20 PLN. Sposób wykonywania supełków finisherem omówiony zostanie w kolejnych artykułach.

Sprzęt

SZPIKULEC
Szpikulec służy do wyczesywania tułowi wykonanych z dubbingów (wełna lub sierść) oraz do układania jeżynki czy innych elementów, które wymagają dużej dokładności. Szpikulec możemy wykonać sami mocując grubą igłę w drewnianej rękojeści. Lepszym narzędziem do wyczesywania dubbingu, które wykonamy sami, jest szczoteczka do zębów o twardym włosiu i przyklejonym rzepie (element z haczykami) na głowicy szczoteczki.

NAWLEKARKA
Nawlekarka służy do nawlekania nici i lamet na nawijarkę. Nici wiodące można nawlec bez użycia nawlekarki w bardzo szybki sposób. Wyciągamy odpowiedni kawałek nici ze szpulki,

Sprzęt

wkładamy końcówkę nici z jednej strony rurki nawijarki, a z drugiej strony przykładamy usta, jednocześnie zasysając powietrze. I mamy przewleczoną nić przez nawijarkę. Nie da się jednak tego zrobić z drutem czy lametą oraz grubymi nićmi, dlatego nawlekarka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia "krętacza", a na nią trzeba wyłożyć z portfela 4-7 PLN.

KLEJ

Sprzęt

Klej służy do wzmacniania poszczególnych elementów wykonywanych much, jak również do zaklejenia uformowanej główki. Dobrymi klejami są kleje spirytusowe lub acetonowe. Naturalnym klejem powszechnie używanym przez osoby wykonujące sztuczne muszki jest szelak. Ja jednak radziłbym kupić dobry klej w sklepie modelarskim, który nie klei palców. Jest to niewątpliwie pewne ułatwienie, ponieważ przecierając palec o palec, pozbywamy się kleju, który rozlał się nam na palce np. podczas formowania dubbingu, a co za tym idzie nie przyklejają się nam do nich w dalszej części inne materiały i nie musimy odrywać się od pracy, aby umyć dłonie. Dodatkową zaletą tych klei jest to, że posiadają cienki i długi dozownik, przez który podajemy malutkie kropelki kleju idealnie w konkretne miejsce i nie musimy zaopatrywać się w dodatkowy osobny dozownik. Igłą nie jesteśmy w stanie tak dokładnie podać kleju w wybrane przez nas miejsca. Cena klei w sklepach modelarskich waha się od 8 do 20 PLN.

Posiadając wyżej wymienione narzędzia możemy przystąpić do wykonywania sztucznych muszek. Są to podstawowe narzędzia, bez których nie możemy się obejść.

Sprzęt

W niektórych sklepach wędkarskich możemy kupić komplet tych narzędzi za 35-150 PLN, ponieważ są zapakowane i nie mamy możliwości sprawdzenia jakości poszczególnych narzędzi, dlatego polecam kupowanie w miarę możliwości każdego elementu osobno.
Warto także zaopatrzyć się w dodatkowe instrumenty, które ułatwią nam wykonywanie wielu "krętackich" czynności.

SKALPEL
Opisywać tego narzędzia chirurgicznego chyba nie muszę. Warto kupić sobie kilka sztuk skalpeli. Tak jak z nożyczkami - jedne będą służyć do cięcia, np. lamet ołowianych i innych grubych materiałów, a drugie bardzo ostre służyć nam będą do precyzyjnego obcinania promieni piór i nici wiodących. Nić wiodącą bardzo łatwo ucina się skalpelem - wystarczy naciągnąć nić i dotknąć skalpelem, nie ucinając przy tym innych elementów muszki. Komplet kilku skalpeli z jedną rękojeścią kosztuje około 20 PLN.

PRZYRZĄD DO DUBBINGU
Z dubbingu wykonuje się tułowia much. Aby między dwie nitki nawinąć zmieloną wełnę lub sierść musimy zaopatrzyć się w przyrząd do dubbingu, za pomocą którego łatwo i szybko wykonamy sobie różnego rodzaju dubbing. W sklepach można kupić dwa rodzaje przyrządów do dubbingu, które kosztują 7-15 PLN.

PRZYRZĄD DO UKŁADANIA SIERŚCI
Początkujący "krętacze" mogą mieć problem z układaniem sierści podczas przygotowywania dubbingu, dlatego warto (choć nie jest to koniecznością) posiadać ten przyrząd w swoim asortymencie "gadgetów rozpusty". Ułatwia i uprzyjemnia nam pracę, a przy okazji nie śmieci się tyle sierścią w warsztacie pracy. Wydać na niego musimy około 15 PLN.

PRZYRZĄD DO WYCINANIA I/LUB OPALANIA SKRZYDEŁEK
Przyrząd ten pozwala nam na wykonanie kształtnych skrzydełek. Na rynku można najczęściej kupić przyrząd do wycinania lub opalania skrzydełek chruścików (około 15 PLN) w różnych rozmiarach (z reguły trzy rozmiary). Bardzo łatwo możemy wykonać sobie ten przyrząd domowym sposobem z cienkiej, sztywnej blaszki w rozmiarach i kształtach nam odpowiadających.

MŁYNEK DO KAWY
Młynek do kawy jest bardzo potrzebny zarówno "kawoszom" jak i "krętaczom" -mielimy w nim wełnę na watę lub sierść, mieszamy różne składniki - wełnę z sierścią, itd. Warto przejść się na bazar i kupić młynek od "zaprzyjaźnionych" sąsiadów zza wschodniej granicy. Koszt takiego młynka zależy od umiejętności naszych "negocjacji" - 15-30 PLN.

Sprzęt

CYRKIEL Z DWOMA OSTRZAMI
Nie pamiętam jak nazywa się instrument podobny do cyrkla, ale posiadający dwa ostrza. Tym narzędziem oddzielamy dokładnie taką samą ilość promieni na skrzydełka po obu stronach stosiny pióra (lewe i prawe skrzydełko). Cena nie jest mi znana, bo mam go od szkoły podstawowej z resztą przyrządów do kreślenia.

PĘSETA
Pęseta służyć nam będzie do chwytania drobnych i małych elementów (ogonki) oraz w precyzyjnym mocowaniu piór i innych materiałów. Warto zaopatrzyć się w dwie: jedną ze spłaszczonymi końcami, tzw. filatelistyczną, która nie będzie kaleczyć nam piór podczas ich układania i drugą o ostrych końcach, służącą do formowania odnóży niektórych much na gorąco. Nie wiem ile kosztują pęsety, bo jedną mam z młodzieńczych lat, gdy zbierałem znaczki, a drugą "podebrałem" mamie z przybornika.

BATERYJKA
Tak - nie śmiejcie się. Bateryjka - paluszek. Jest niezbędna podczas spłaszczania (walcowania) owalnych lamet, którymi wykonujemy obciążenie, np. kiełży, aby miały odpowiedni kształt. Pamiętajcie, że nie musi być naładowana

SZKŁO POWIĘKSZAJĄCE
Przy wykonywaniu bardzo małych much lub gdy mamy słabszy wzrok, warto zaopatrzyć się w duże szkło powiększające. Mocujemy je na wysięgniku do imadła lub na osobnym stojaku. Moim zdaniem to drugie jest lepszym rozwiązaniem, bo nie blokuje nam "dojścia" do imadła z każdej strony. Możemy także zaopatrzyć się w szkło powiększające zakładane na głowę.

NÓŻ INTROLIGATORSKI
Nóż ten przyda się nam do krojenia grubych i twardych materiałów, np. sierści sarny (a dokładnie skóry, z której sierść wyrasta) na kawałki, aby podzielić się z kolegami lub pofarbować na różne kolory. W hipermarkecie kupiłem taki nożyk za 1,20 PLN.

LAMPKA
Każdy w domu posiada lampkę stojącą, którą może oświetlić sobie stanowisko pracy. Na rynku pojawiły się lampki halogenowe ze skokową regulacją natężenia oświetlenia oraz na sprytnych wysięgnikach teleskopowych. Są to moim zdaniem najodpowiedniejsze lampki do punktowego oświetlenia stanowiska "krętacza". Wadą takiej lampki jest wydzielanie dużej ilości ciepła (coś za coś). Koszt takiej lampki to trochę ponad 100 PLN. Wiadomo, że od razu Krakowa nie zbudowano, ale warto o tym pamiętać, że dobre i prawidłowe oświetlenie stanowiska nie będzie nam męczyć tak potrzebnego do "kręcenia" wzroku.

Wymieniłem podstawowe i dodatkowe (najczęściej używane) narzędzia potrzebne do wykonywania sztucznych muszek. W kolejnym artykule zajmiemy się przygotowaniem stanowiska pracy, aby nie męczyć się i nie doprowadzić naszych "połówek" do "białej furii" podczas kręcenia much.

Grześ Tuński

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

W temacie pan wymienia kleje do much to szelak jaka nazwa jest kleju do modeli.

Początek


RSS 2.0 PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: Zez - Blog zez.pl