Lewe menu


Right menu

Szukaj


Zimowe pstrągi

Ocena: 0 
Ilość ocen: 0 
 Ilość wyświetleń: 20630 
Komentarzy: 0 
ID: 13124 
Węzeł: 11149 
Zimowe pstrągi 5

Zima czas odpoczynku dla wielu wędkarzy jednak nie dla tych którzy upodobali sobie polować na pstrągi, To właśnie w Nowy Rok (na niektórych rzekach początek lutego) wielu wędkarzy wyrusza na spotkanie z tą fascynującą rybą.

Po wędrówce tarłowej ryby zajmują najodpowiedniejsze dla siebie miejscówki kierując się głównie wielkością, im trudniejsze głębsze miejsce dogodniejsze do zdobywania pokarmu to możemy spodziewać się spotkania z większym okazem. Ryby przez długi okres nie oglądały przynęt wędkarskich i są mniej płochliwe, to dobry moment, większa szansa na przechytrzenie tego większego ,cwańszego” okazu.

W pierwszych dniach sezonu obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” jednak nie należy zapominać o zachowaniu wędkarskiej kultury i jeśli ktoś już rozpoczął łowienie to w dobrym tonie jest zmienić plany i to nie o jakieś 200-500 metrów ale tak by się łowiło w ciszy i spokoju dla wędkarza łowiącego pstrągi napotkanie innego to już tłum.

Woda w rzekach pstrągowych praktycznie nie zamarza nawet w bardzo niskiej ujemnej temperaturze, źródlana, bystra woda nie pozwala na zamarznięcie. Wyjątkiem są odcinki rzek przechodzące w nizinny charakter w tym przypadku w bardzo niskiej temperaturze powietrza powierzchnia wody zamarza w całym korycie lub w sposób uniemożliwiający lub utrudniający wędkowanie.

Zimowe pstrągi 1

Zimowe pstrągi 2

Temperatura powietrza ma też duże znaczenie nie tylko ze względu na komfort łowienia, zamarzająca żyłka czy plecionka kotwice woblerów, czy innych przynęt, łowienie w rękawiczkach, czy też dokuczliwe zimno praktycznie gdy temperatura powietrza spada poniżej -5 stopni lepiej pozostać w domu choć pamiętam również ciekawe wyjazdy w wiele niższej temperaturze zakończone wędkarskim sukcesem.

Najprzyjemniej wędkujemy w warunkach niewielkiego mrozu w słoneczny zimowy dzień a najprzyjemniejszy jest schyłek „ciepłego” zimowego dnia. Na dobre wyniki można liczyć przy odwilży oczywiście nie takiej kiedy mnóstwo topniejącego śniegu spływa do rzek zamieniając wodę w błoto, wtedy lepiej pozostać w domu gdyż szanse spotkania z pstrągiem są minimalne.

Zimowe pstrągi 3

Zimowe pstrągi 4

Jadłospis pstrągów zimą jest dość ograniczony jest to zdecydowanie okres przewagi spinningisty nad muszkarzem w menu ryb zdecydowanie dominują małe rybki, żaby, pijawki itp. dopiero wiosną gdy woda ożywia się od wyrajających się owadów muszkarz ma pole do popisu. Przynęty można używać różne w zależności od upodobania wędkarzy woblery, wszelkiego rodzaju gumki jigi czy blaszki, najwięcej satysfakcji przynosi złowienie ryby na przynętę własnoręcznie wykonaną, najważniejszą rzeczą jest wiara w przynętę własne umiejętności wytrwałość trochę wędkarskiego farta przecież pstrągi kierują się instynktem i zmysłami w zdobywaniu pożywienia.

Zamieszczone w artykule zdjęcia są autorstwa Marka Sobstyl, Leszka Mysłowskiego i Piotra Lubiarza.

Dyskusje i recenzje

Schowaj teksty   
   

RSS 2.0 PDF
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: eZ Publish