Lewe menu


Right menu

Szukaj


Rybie Oko/SWI/SOS/Grodzenie rzek/Cztery hektary za dwa miliony 

Cztery hektary za dwa miliony

rzeka Sopot. 2005r

Na oficjalnej stronie Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku ukazała się następująca wiadomość:


Zbiornik wodny małej retencji "Kuźnica".

Dnia 08.12.2004r. oddano do użytku zbiornik wodny małej retencji "Kuźnica" w powiecie sokólskim. Pod względem hydrologiczno-topograficznym jest on położony na rzece Łosośna, na terenie gminy Kuźnica. Służyć będzie do celów rekreacji i sportów wodnych.

podstawowe parametry zbiornika:

- powierzchnia czaszy zbiornika - 3,74 ha
- ilość magazynowanej wody - 52970 m3
- głębokość maksymalna przy jazie - 1,90 m
- średnia głębokość zbiornika - 1,42 m
- budowla piętrząca - jaz JZD4-2 z dwiema zasuwami stalowymi o szerokości 4 m
- regulowany poniżej odcinek rzeki Łosośna - 1370 mb

Zbiornik wodny małej retencji "Kuźnica" wykonano przy współudziale Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, który był inwestorem zastępczym przedsięwzięcia. Obecnie w województwie podlaskim przy partycypacji kosztów budowy przez Fundusz Ochrony Środowiska (Wojewódzki i Narodowy) wykonano w ostatnich latach 7 zbiorników wodnych.

Przy okazji odbyła się wielka uroczystość którą opisano w lokalnej gazetce "Kurier Poranny"

14 Grudzień 2004
Cztery hektary wody za dwa miliony
Zalew w Kuźnicy Białostockiej będzie spełniał podwójną rolę - będzie miejscem wypoczynku, a przy okazji pomoże nawadnianiu okolicznych pół i łąk.
Prace na zalewie w Kuźnicy Białostockiej dobiegły końca. To już siódmy tego typu obiekt w powiecie sokólskim.

Uroczystego poświęcenia akwenu dokonał metropolita białostocki abp Wojciech Ziemba w asyście sokólskiego dziekana ks. Józefa Kuczyńskiego i miejscowego proboszcza ks. Konstantego Andrzejewicza. Na uroczystość przybyli mieszkańcy gminy Kuźnica oraz przedstawiciele władz.

Jak zapewnia Tadeusz Wyszkowski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zakładu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, głównego wykonawcy robót, zbiornik będzie spełniać podwójną rolę.

- Główne zadanie to miejsce wypoczynku dla mieszkańców Kuźnicy i okolicznych wsi - twierdzi Wyszkowski. - Poza tym zalew będzie wykorzystywany do nawadniania okolicznych pól.

W obrębie zalewu jest 429 hektarów łąk i pól, które przy niedostatecznej ilości opadów będą wymagały nawadniania.

Dzięki urządzeniom piętrzącym wodę jest możliwość taniego i bardzo skutecznego nawadniania łąk i pastwisk, które wymagają dużej ilości wody. Dlatego w punkcie ujścia wody ze zbiornika do dalszego biegu Łosośnej powstał jaz, za pomocą którego woda jest piętrzona.

Ciekawostką jest to, że przy wykopach pod jaz natrafiono na kamień młyński z wyrytą datą 1812 - opowiada Tadeusz Wyszkowski. - Potwierdza to słowa miejscowych historyków, że w okolicach Kuźnicy były trzy duże zalewy przy których stały młyny. Tak więc nowy zalew najprawdopodobniej powstał w miejscu starego.

O zalewie:
* Zalew zajmuje powierzchnię blisko czterech hektarów i usytuowany został na rzece Łosośna. Takie położenie ma decydujący wpływ na czystość wody w zbiorniku
* Głębokość lustra wody, w zależności od miejsca, wynosi od 1,7 do 2 metrów
* Koszt inwestycji wyniósł blisko 2 miliony złotych, z czego ponad połowę to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Resztę pieniędzy przekazał Urząd Gminy, Wydział Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Związek Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.

Plany na przyszłość: Jan Kwiatkowski, wójt gminy Kuźnica:
* Już niebawem rozpoczniemy rozmowy ze Związkiem Wedkarskim na temat zarybienia zbiornika. Wiosną rozpoczniemy prace związane z uruchomieniem małej gastronomii przy zbiorniku. W przyszłości zamierzamy wybudować szatnie i natryski. Na razie nie planujemy rozbudowy akwenu, bo chcemy uchronić czystość wody.

Moim zdaniem: Antoni Batko, mieszkaniec Kuźnicy Białostockiej:
* Uroczystość otwarcia zbiornika to wielkie wydarzenie. Kiedy byłem kierownikiem miejscowego Zakładu Wikliniarskiego, jako honorowy przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej nie zgodziłem się na sprzedaż tych gruntów prywatnym osobom. Dzisiaj wiem, że moja decyzja była słuszna. Mamy piękny obiekt, z którego wszyscy jesteśmy zadowoleni. Gdyby wówczas doszło do sprzedaży, teraz trzeba by było wydać ogromne pieniądze na wykup gruntów, a wątpię , czy gminę byłoby na to stać. (Kurier Poranny, 14 grudnia 2004r)

MOIM ZDANIEM: Lech Zaluski, mieszkaniec Warszawy:
* tak mi się wydaje że najbardziej jest szczęśliwy właściciel firmy która wybudowała ten obiekt. W nieco ponad pół roku zrobił dwa miliony PLN kopiąc dołek w bardzo łatwym terenie niewielkie zagłębienie przy pomocy kilku robotników, dwóch koparek, spychacza i paru ciężarówek. A WASZYM ZDANIEM???
PS. Do zakończenia regulacji tego przepięknego bagiennego strumienia pozastało ok 5 km w lini prostej, reszta jest już uregulowana. Dominującym gatunkiem jest oczywiśce fario i wszechobecne bobry. Moje zdjęcie z tej budowy ma na RO nr 18833 i znajduje się w folderze Krajobrazy.
Lech ZALUSKI

Schowaj teksty   

Powiązane z


RSS 2.0
E-mail do moderatorów Wersja drukowalna - Sklep Wędkarski ŻBIK Pomoc Błędy
Reklamy Krokus: Żbikowski - drzewo genealogiczne